تاريكي روسیه آمریکا جادوگر دونالد ترامپ

تاريكي: روسیه آمریکا جادوگر دونالد ترامپ انتخابات ریاست جمهوری اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار پزشکی ترمیم زخم با پوست شترمرغ!

محققان ایرانی با همکاری محققان استرالیا موفق به ساخت داربست‌هایی از جنس نانوفیبر از پوست شترمرغ شدند که گزینه مناسبی جهت طراحی پوشاننده‌های زخم و مهندسی بافت پو

ترمیم زخم با پوست شترمرغ!

ترمیم زخم با پوست شترمرغ!

عبارات مهم : پزشکی

محققان ایرانی با همکاری محققان استرالیا موفق به ساخت داربست هایی از جنس نانوفیبر از پوست شترمرغ شدند که گزینه مناسبی جهت طراحی پوشاننده های زخم و مهندسی بافت پوست و ترمیم زخم ها خواهند بود.

به گزارش مهر به نقل از ستاد خاص توسعه فناوری نانو، تاکنون متجاوز از ۴۰۰ هزار بیمار دچار پرسشها پوستی، با محصولات مهندسی بافت که به صورت تجاری درآمده اند، درمان شده است اند. جایگزین های پوستی به کار گرفته شده است به دو صورت بدون سلول یا با سلول بوده اند. با وجود این، در حال حاضر هیچکدام از این محصولات رضایت کاملی از ترمیم پوست آسیب دیده را به وجود نیاورده اند و همچنان محققان در حال ارزیابی مواد و داربست هایی با کارایی بهتر و مشابه با ساختار و عملکرد پوست طبیعی از دست رفته هستند.

ترمیم زخم با پوست شترمرغ!

محققان در این طرح به منظور تولید پوشاننده های زخم و گرافت های پوستی زیستی همراه با سلول های بنیادی، داربست های نانوفیبری بر پایه ی روغن شتر مرغ (Emu Oil) سنتز کرده اند.

دکتر یونس پیله ور سلطان احمدی دکترای بیوتکنولوژی پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز، مجری طرح علت گزینش روغن شتر مرغ در ساخت این داربست را اینگونه توضیح داد: کاربرد داربست های نانوفیبری به عنوان پوشش زخم (wound dressing) و یا حامل های سلولی جهت جایگزینی بافت پوستی آسیب دیده اهمیت زیادی پیدا کرده اند. جهت این منظور از مواد و ترکیبات متنوعی نظیر کلاژن، کیتوزان، پلی اورتان و PLGA و یا کامپوزیتی از این مواد در ساختار داربست استفاده می شود.

محققان ایرانی با همکاری محققان استرالیا موفق به ساخت داربست‌هایی از جنس نانوفیبر از پوست شترمرغ شدند که گزینه مناسبی جهت طراحی پوشاننده‌های زخم و مهندسی بافت پو

به گفته وی، طی یک دهه گذشته از عصاره های گیاهانی که دارای اثرات التیام بخشی در اصلاح زخم بوده اند نیز استفاده شده است هست. با این وجود، توانایی های عصاره های حیوانی به منظور بهسازی و زیاد کردن کارایی داربست های نانوفیبری هنوز به طور کامل مطالعه نشده هست. از آنجا که روغن شترمرغ دارای شاخصه های ضد درد، ضد التهاب، ضد باکتریایی و آنتی اکسیدانی و دارای پتانسیل بالقوه جهت ترمیم زخم هست، در این طرح از این عصاره ی حیوانی استفاده شد.

وی در ادامه افزود: در طی این تحقیق، داربست های نانوفیبری PCL/PEG حاوی روغن شتر مرغ به روش الکتروریسی تهیه شدند و کارایی آن ها از نظر اثرات حفاظت سلولی، تکثیر و تمایز اپیدرمی سلول های بنیادی مشتق از بافت آدیپوز بر روی این داربست ها، در محیط کشت سلولی ( in vitro) مورد بررسی قرار گرفت.

به گفته پیله ور سلطان احمدی، بر اساس نتیجه های حاصل شده است این داربست های حاوی روغن شترمرغ جهت حمایت از اتصال، بقا، تکثیر و تمایز اپیدرمی سلول های بنیادی مشتق از بافت چربی بسیار سازگار بوده و می تواند جهت تولید پوشاننده های زخم و جایگزین های مهندسی بافتی همراه با سلول های بنیادی کاندیدهای مناسبی باشند.

ترمیم زخم با پوست شترمرغ!

وی عنوان کرد:طبق آزمایش های صورت گرفته، داربست های نانوفیبری PCL/PEG حاوی روغن شترمرغ، تکثیر سلول های بنیادی را حمایت می کنند و سلول ها را در برابر استرس اکسیداتیو حفاظت می نماید. علاوه براین، مشخص شد که روغن شترمرغ الحاق شده است در داربست نانوفیبری اصلاح تمایز اپیدرمی سلول های بنیادی را نیز باعث می شوند.

وی ادامه داد: به طور بالقوه، روغن شترمرغ که یک ترکیب نسبتاً ارزان و طبیعی هست، توانایی الحاق شدن در ماتریکس های نانوفیبری بیواکتیو به منظور توسعه داربست های تسخیر شده است با سلول های بنیادی جهت مهندسی زیستی پوست و به کارگیری در ساختار پوشاننده های زخم را دارد.

محققان ایرانی با همکاری محققان استرالیا موفق به ساخت داربست‌هایی از جنس نانوفیبر از پوست شترمرغ شدند که گزینه مناسبی جهت طراحی پوشاننده‌های زخم و مهندسی بافت پو

پیله ور سلطان احمدی خاطر نشان کرد: در این طرح از آزمون های مختلفی از جمله FE-SEM، FTIR و UTM جهت بررسی خصوصیات داربست های نانوفیبری الکترویسی شده است استفاده شده است هست. همچنین از آزمون MTT جهت تعیین میزان تکثیر سلول های بنیادی و نیز تعیین پتانسیل آنتی اکسیدانی این نانوفیبرها در مواجهه با شرایط استرس اکسیداتیو تحمیل شده است به سلول ها بهره گرفته شده است است.

وی با بیان اینکه در ساخت این داربست ها از روغن شترمرغ که یک ترکیب طبیعی حیوانی با فواید بیولوژیکی منحصربه فرد هست، استفاده شده است هست، عنوان کرد: از طرفی تمایز ایپدرمالی سلول های بنیادی مشتق از بافت چربی کشت داده شده است روی داربست های نافیبری از طریق ایمنوسیتوشیمی و به کارگیری میکروسکوپ کانفوکال و qPCR ارزیابی شده است است.

ترمیم زخم با پوست شترمرغ!

این تحقیقات حاصل تلاش های محققانی از گروه بیوتکنولوژی پزشکی دانشکده علوم نوین پزشکی و مرکز سلول های بنیادی و بند ناف دانشگاه علوم پزشکی تبریز به سرپرستی پروفسور نصرت اله ضرغامی با همکاری انستیتو پزشکی بازساختی استرالیا وابسته به دانشگاه موناش استرالیاست. نتیجه های این کار در مجله ی Experimental Cell Research با ضریب تأثیر ۳.۵۴ (جلد ۳۵۷، سال ۲۰۱۷، صفحات ۱۹۲ تا ۲۰۱) انتشار یافته است.

واژه های کلیدی: پزشکی | شترمرغ | استفاده | ترمیم پوست | سلول های بنیادی | اخبار پزشکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs